Finelog Spedycja Logistyka Cargo

Logistyka kontraktowa – czym jest

Logistyka kontraktowa jest stosunkowo nowym pojęciem, a firma logistyczna to dla wielu klientów nadal pojęcie niejasne, ale trzeba jasno powiedzieć, że same działania logistyczne, to właściwie podstawa współczesnej gospodarki, która jest oparta na handlu i konsumpcji.

Sama logistyka kontraktowa to w najkrótszej definicji ogół czynności, których celem jest dostarczenie konkretnego towaru lub też usługi na rynek, bezpośrednio do klienta. Same firmy, które zajmują się tego typu działalnością, najczęściej świadczą swoje usługi jako firma zewnętrzna. To znaczy, że na zlecenie dużych firm producentów lub pośredników czy handlowców, organizują za nich dystrybucje, oferowanych przez nich produktów lub usług.

Sama logistyka może zajmować się czterema typami usług. Jest to transport, spedycja, magazynowanie oraz szeroko rozumiane usługi dodatkowe. Dodatkowo usługi tego typu dzielimy na fizyczne oraz zarządzające. Te pierwsze związane są z narzędziami, które bezpośrednio umożliwiają przetransportowanie lub zmagazynowanie danego produktu. Te drugie dotyczą samego zarządzania procesem transportu. Oznacza to, że niektóre firmy logistyczne posiadają odpowiednie pojazdy, magazyny o dużej wielkości, czy maszyny segregujące, które pozwalają im szybko wykonać zadanie, które dla producenta będzie bardzo kłopotliwe, a także ze względu na brak odpowiedniego zaplecza oraz sprzętu, po prostu nieopłacalne. Drygi rodzaj firm, to te, które dysponują swoistym know how i są w stanie na bazie sprzętu, powierzchni i narzędzi które mamy, pokazać nam, w jaki sposób możemy przyśpieszyć i zrewolucjonizować cały proces dostarczania produktu na rynek, do klienta.

W samej logistyce kontraktowej wyróżniamy też operacje długoterminowe, które przewidują zorganizowanie całego aspektu transportu oraz zarządzanie nim przez dłuższy czas, tak aby firma zlecająca koordynująca, mogła zrezygnować z tego aspektu działalności. Wyróżniamy też działania jednostkowe. Te oznaczają zlecenie przetransportowania, przechowania lub wprowadzenia na rynek, pojedynczej partii produktów lub jednorazowej ich serii.

Scroll to top