Spedycja drobnicowa to wbrew powszechnej opinii najpoważniejsza część działalności wielu firm transportowych. Tylko niektóre z nich bowiem są wynajmowane przez przedsiębiorców, którzy trudnią się produkcją i dystrybucją dużych maszyn, pojazdów i innych ponad gabarytowych towarów. W przytłaczającej większości przypadków zadaniem firm tego typu jest transport międzynarodowy drobnicowy.
Kiedy mówimy o ładunku drobnicowym to mamy na myśli wyroby gotowe, przedmioty, a także produkty przetworzone, które zostały wcześniej spakowane w opakowania pojedyncze lub zbiorcze. Najczęściej tym mianem określa się jednak małe przedmioty, które wymagają szczególnej ostrożności w czasie załadunku, przeładunku, transportu i rozładunku. Te rodzaj transportu różnić się zatem będzie zdecydowanie od przewozów, gdzie ładunek jest duży, wielkogabarytowy. Przede wszystkim ładunki drobnicowe cechują się niewielką masą jednostkową, a także różnorodnością kształtów i opakowań. Samo opakowanie może być różnorakie i przewiduje się tutaj kartony, skrzynie, butle, klatki, beczki, a nawet worki. Z tego też względu przeważnie łączone są w zbiorczy ładunek, którego koszt transportu wynika z faktycznej lub obliczonej wagi ładunku. Tym co wyróżnia też ładunek drobnicowy, to faktyczne rozproszenie zarówno odbiorców danej przesyłki, jak i też ich nadawców.
Sam transport drobnicowy jest dużo bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem niż transport ładunków masowych. Przede wszystkim jak wspomnieliśmy przedmioty podlegające przewozowi, są dużo bardziej narażone na zniszczenie lub uszkodzenie. Dlatego zupełnie inaczej wygląda sam załadunek oraz rozładunek. Kolejne przedmioty muszą tu być układane zgodnie z ciężarem oraz wielkością. Nie możemy położyć ciężkiego ładunku na nieco mniejszy, gdyż zwyczajnie dojdzie wtedy do jego uszkodzenia. Efektem tego, załadunek pojazdu zajmuje tutaj dużo więcej czasu i energii. Musi być też szczegółowo zaplanowany pod kątem technicznym, gdyż jednocześnie chodzi o to, aby jak najefektywniej wykorzystać dostępną powierzchnię pojazdu i tym samym za jednym razem przewieźć jak najwięcej przedmiotów. Wiele firm coraz częściej i chętniej zleca transport przewoźnikom towarów drobnicowych, ponieważ minimalizują w ten sposób zapasy magazynowe. Nie muszą oni podpisywać długich i kosztownych umów, a jednocześnie mogą elastyczniej podejść do kwestii transportu produktów. Spedycja drobnicowa to także korzystne rozwiązanie dla małych firm, które samodzielnie nie byłyby w stanie zapełnić przestrzeni pojazdu, za którą i tak zmuszone byłyby zapłacić.