Przewóz towarów na znaczne odległości, na przykład z jednego na drugi kraniec Europy, może czasem stanowić nie lada wyzwanie. Rozwiązaniem znacząco ułatwiającym cały proces jest transport multimodalny, czyli wykorzystanie jednego lub kilku rodzajów transportu. Taki sposób przewożenia towarów ma miele korzyści dla zleceniodawcy, dlatego system ten nabiera coraz większego znaczenia w przemyśle logistycznym.
Na czym polega transport multimodalny?
Mianem transportu multimodalnego określa się przewóz towarów, podczas którego wykorzystywane są różne gałęzi transportowe, takie jak samochodowy, kolejowy i morski. By można było mówić o transporcie multimodalnym, muszą zaistnieć przynajmniej dwa różne rodzaje przewozu. Najczęściej rozwiązanie to wykorzystuje się w transporcie międzynarodowym, na przykład do przewozu palet na terenie Europy.
Czy decydując się na transport multimodalny, zleceniodawca musi dopilnować dodatkowych formalności?
Niewątpliwą zaletą tego rodzaju przewozu towarów jest fakt, iż cały proces odbywa się na podstawie jednego dokumentu przewozowego i jednej opłaty – jest więc niezwykle korzystny dla zleceniodawcy. Całość nadzorowana jest przez Operatora Transportu Multimodalnego, który odpowiada za organizację, zarządzanie oraz wystawienie dokumentów, jest również odpowiedzialny za ładunek od chwili przyjęcia aż po dostarczenie do celu. Załadowca nie musi więc martwić się procesem organizacji przewozu.
Dlaczego transport multimodalny jest korzystny?
Przede wszystkim sposób ten znacząco ogranicza kwestie formalne, którymi musi zająć się zleceniodawca. Mimo iż transport towarów odbywa się za pomocą kilku gałęzi transportu, dokument oraz opłata jest tylko jedna, a nad procesem czuwa Operator Transportu Multimodalnego. Co więcej opcja ta wykorzystywana jest często w transporcie międzynarodowym w celu skrócenia czasu przewozu i usprawnienia przepływu towaru, szczególnie od producenta do konsumenta.
Jakie rodzaje transportu multimodalnego wyróżniamy?
Najczęściej są to:
- Przewozy szynowo-drogowe,
- Przewozy szynowo-drogowo-morskie,
- Przewozy szynowo-drogowo-lotnicze,
- Przewozy szynowo-drogowo-rzeczne.